top of page

אחת ולתמיד - כך תכתבו ברכה לפרישה

יש רק דבר אחד שאתם צריכים לדעת לפני שאתם מתחילים לכתוב ברכה לפרישה של אדם קרוב. רוב האנשים בכלל לא מודעים למרכיב הקטן הזה, שיכול לעשות את ההבדל בין ברכה מוצלחת ומקורית ובין ברכה שגרתית ומשעממת.

כשהקמתי את אתר הברכות השלם נתקלתי בתופעה מוזרה ביותר. למרות שחיפושים של גולשים ברחבי רשת האינטרנט אחר ברכות לפרישה הינם בהיקפים פחותים משמעותית מאשר ברכות לימי הולדת, לחתונה או לגיל מצוות, הרי שרבים מן הגולשים שהגיעו אלי לאתר צרכו תוכן שקשור לעולם הברכות לעובדים שיוצאים לפנסיה או עוזבים את העבודה לטובת מקום אחר, משודרג. ביני ובין עצמי תהיתי מה ההסבר לתופעה הזאת. ניתוח קצר של הנתונים עזר לי לגלות את התשובה.

כבעלים של אתר אינטרנט צעיר הייתי מודע היטב לעובדה שייקח לאתר די הרבה זמן להתניע, כלומר, להחשף לגולשים איכותיים שיחפשו וירצו לצרוך את התוכן באתר. מן הסתם, עם הקמת האתר, הוא היה ממוקם, כמו כל אתר חדש שרק נולד, במקומות נמוכים ולא ריאלים במנועי החיפוש השונים, ובפרט במנוע החיפוש מבית גוגל. מבין עשרות אלפי הגולשים שחיפשו ביטויים כאלו ואחרים מעולמות התוכן של ברכות, הגיעו אלי, בעיקר בהתחלה, גולשים שחיפשו ברכות לפרישה. ההסבר היה פשוט משחשבתי: בעוד אנשים מוכנים "להתפשר" על ברכת יום הולדת סבירה או על ברכה לחתונה שגרתית, הרי שכאשר מדובר בברכה לפרישה הסיפור הוא שונה לגמרי. ברכה לעובד שעוזב חייבת להיות איכותית ומקורית, להתייחס לגופו של אדם, לשבח ולהלל אותו, וגם להשאיר לו טעם טוב מן הטקס. זוהי ברכה שחייבת להיות מכבדת אבל גם אישית, וככזאת, סביר מאוד להניח שאתרי ברכות כלליים, שטובים לאירועים כמו ימי הולדת או חתונה, לא יצליחו לעשות את העבודה כדי לייצר אותה.

זאת הסיבה, בלי קשר כרגע לאיכות הברכות לפרישה שהעליתי לאתר (ויסלחו לי הקוראים, אך העליתי ברכות שנונות ומקוריות), שגולשים הגיעו אלי, לתחתית רשימת האתרים המכילים ברכות ליוצאים לפנסיה ולפורשים. הם הגיעו, כי הבינו מה שגם אני הבנתי באותו זמן, שברכה כזאת חייבת להיות שונה בתכלית מכל ברכה שגרתית שיש ברשת.

אז מנהל אתר הברכות השלם (זה אני, נדב) החליט לקחת על עצמו את המשימה החשובה הזאת, ולהקדיש משאבים רבים לכתיבה של ברכות איכותיות לפרישה. התוצאה: עשרות של ברכות (המלאי גדל כל העת) של ברכות שאנשים יהיו גאים להשתמש בהם.

עם זאת, לא כולם מעוניינים לטרוח ולהיכנס במיוחד לאתר אינטרנט שמכיל ברכות כאלו וחלק מן הגולשים היו מעוניינים לקבל את הכלים כדי לכתוב ברכה לפורש או לפורשת בעצמם. אז הנה מספר טיפים שאני יכול להעניק להם, לקראת המשימה החשובה:

היו אישיים

 

כפי שציינתי, הברכה חייבת להתייחס לגופו של אדם, ולא, חלילה, לגופו של עניין. חשוב מאוד שברכה לפרישה תתייחס לאירועים ייחודיים שעברו על האדם הפורש, ולא תכיל רק מילות פרידה כלליות. אין דבר מעליב יותר מאשר נאום קצר של מנהל בכיר שמתייחס אל העובד הפורש, כאילו היה כמו כל אחד מיתר העובדים במשרד.

היו מכובדים

 

ההתרגשות שאוחזת במי שמגיע לגיל פרישה היא עצומה. הוא מבין כי הוא מתחיל פרק חדש בחיים. כבדו את הרגש הזה. ביום מן הימים תבינו כמה צדקתם כשעשיתם זאת.

התאימו את הברכה לנסיבות בהן מתקיים הטקס

 

רצוי מאוד שהברכה שתקראו בפני הנוכחים לא תביך אותו ליד קולגות שליוו את הפורש במשך שנים. התחשבו באופי הקהל ובמקום המפגש. אם נדרש - התייחסו לבני משפחתו שאולי מלווים אותו בטקס המיוחד. בטקסים מצומצמים ואינטימיים יותר תוכלו לשלב יותר הומור פרטי, אשר ישפר, קרוב לודאי, את האוירה.

אל תשכחו להצחיק

 

סימכו על הפורש שהוא חווה לא מעט רגעים לא פשוטים במהלך ההחלטה לפרוש מן העבודה. עובדים לא מעטים נכנסים למשבר. לא פחות מזה. תפקידכם העיקרי הוא לרומם את מצב רוחו, ולהצחיק אותו באמצעות אזכור של אירועי העבר.

לסיכום, ברכה לפרישה איננה צירוף אקראי של מילים. ברכה כזאת חייבת להיכתב במחשבה תחילה ומתוך כוונה אמיתית לרגש ולשמח את האדם הפורש.

bottom of page