top of page

המדריך השלם לכתיבת ברכות

הטיפים לכתיבה של ברכה מנצחת

במאמר הבא אתמקד בכל מה שצריך לדעת אדם שרוצה להתכונן לאירוע חיים חשוב ולהצטייד בברכה מהממת. פנו לעצמכם שלוש דקות מהחיים, ותחסכו הרבה יותר. :)

הקדמה

 

ביננו לבין עצמנו, למי יש כוח היום לכתוב ברכה?

 

אנחנו כל כך עסוקים בטיפול השוטף בילדים, בבית ובעבודה, שכאשר כבר מתפנה לנו זמן איכות אנחנו מעדיפים לנצל אותו למשימות קצת יותר פשוטות והרבה יותר מהנות. את המדריך הזה החלטתי לכתוב כדי להשיג שתי מטרות עיקריות: הראשונה היא לסייע לכמה שיותר אנשים מבולבלים להבין מהי הדרך הקצרה והיעילה ביותר מבחינתם ליצור ברכה מושקעת לאירוע קרוב. השניה היא להקטין באופן משמעותי את כמות הפניות אלי.

המדריך הזה יכלול מספר פרקים, וקישורים לעמודים חשובים שלדעתי ישפרו באופן משמעותי את הדרך שבה תייצרו את הברכה הבאה שלכם, לבד או באמצעות סיוע. בכל שלב נתון, אם תרגישו שהמאמר הזה קצת חופר, תוכלו לדלג את הפרק הבא.

ברכות – למה זה טוב בדיוק?

מלאכת כתיבת ברכה לאירוע חיים כזה או אחר מתרגשת עלינו מידי יום. . זה קורה ביום הולדת של אדם קרוב, אבל גם בחתונה של קרובי משפחה, באירוע בר מצווה או בת מצווה של האחיינים, כנס פרישה של עובדים במשרד, תינוק שמצטרף למשפחה ועוד. אבל, ישנם לא מעט אירועים שבהם אנחנו, חוגגי השמחה, הם אלו שכותבים את הברכה, או נכון יותר, את הדרשה. זה קורה בהגעה לגיל מצוות וגם בהגעה לגיל הפרישה.

ברכות הן הדרך שלנו לשמח אנשים יקרים וחשובים. דברי ברכה ליוו אותנו במשך אלפי שנים, גם אם בסגנונות מעט שונים (אני בספק שהאדם הקדמון נהג לקיים טקסי חופה וקידושין מלווים בטקסטים עמוקים ומעוררי מחשבה על החיים). אולם, כלל לא ברור שדברי ברכה חייבים להיאמר באירועי חיים משמחים. ברכות מלוות אותנו גם במהלך הספדים ודברי פרידה מאנשים יקרים שהלכו ולא ישובו. אז אחרי שאנחנו מבינים את החשיבות של כתיבת ברכה, בואו ננסה להבין מהן האפשרויות שעומדות בפנינו כשאנחנו ניגשים למשימה הזאת.

3 דרכים עיקריות לכתוב דברי ברכה

באופן כללי ובהכללה גסה, ניתן למנות 3 דרכים עקרוניות שבהן ניתן לייצר ברכות משמחות או נוגות, לכל אירוע חיים. הדרך הראשונה היא לשנס מותניים (או נכון יותר, ידיים), ולכתוב לבד. לכתיבה עצמאית של ברכה יש המון יתרונות. ראשית כל, אנחנו בשליטה. הטקסט הוא הטקסט שאנחנו בחרנו, והוא זה שמתאים לאופי ולסגנון האירוע. כשאנחנו כותבים לבד אנחנו יכולים גם לתקן לבד, ובמהירות, את מה שלא מתאים לנו. יתרון נוסף הוא מידת ההיכרות שלנו עם הסיטואציה. כשאנחנו מברכים חתן וכלה ביום החתונה שלהם, אף אחד לא יכול להיכנס לנעליים שלנו ולכתוב עבורנו מילים מצחיקות או מרגשות, שיתיאמו בצורה המושלמת לסוג הקשר ארוך השנים שאנחנו מנהלים איתם. כמו כן, יתרון אחד נוסף הוא שכתיבה עצמאית בדרך כלל וברוב המקרים לא תעלה לנו כסף (אלא אם כן אתם נוהגים לחייב את עצמכם על כתיבת ברכה ואז להעביר בתנועה סיבובית את הכסף לחשבון שלכם – כאן כבר מדובר בבעיה מסוג אחר, ולא נדון בה במאמר הזה).

הדרך השנייה לייצר ברכה לאירוע חיים זה או אחר היא לפנות לכותב ברכות שזהו תחום ההתמחות שלו. כותבי ברכות מעולים נמצאים ברשת האינטרנט וגם כמעט בכל מעגלי החיים שלנו. לשיטת פעולה זאת יש יתרונות רבים, ובפרט כאשר אנחנו סובלים מקוצר זמן, היעדר כישרון ואנחנו לא יכולים להתפשר על הסטנדרט שבו תיכתבנה מילות הברכה.

הדרך השלישית היא לפנות אל אתרי תוכן ברשת האינטרנט אשר מכילים ברכות שונות לאירועי חיים שונים. חלק מן האתרים מתאפיינים בהקפדה יתרה על איכות הברכות והכתיבה, ואילו אחרים מאפשרים לכל גולש להעלות ברכות שכתב וכך מגבירים, למעשה, את האינטראקציה של הגולש עם האתר.

 

תבחרו באיזו אפשרות שתבחרו, כתיבת ברכה לאירוע חיים משמעותי היא עסק לא פשוט. ועכשיו, כשיצאתם לדרך, בואו ננסה להבין מה עוד אנחנו נדרשים לדעת.

Classy Card

טיפים בסיסיים לכתיבה מוצלחת של ברכות לאירועים

בואו נניח לרגע, שהחלטתם לכתוב את הברכה בעצמכם. ובכן, איך ניגשים למשימה כזאת? איפה מוצאים רעיונות לברכה? באילו כלים טכנולוגיים כדאי להשתמש? מהם כללי הכתיבה שצריכים להנחות אותנו? כל התשובות במרחק מספר משפטים.

הקפידו על כללי הדקדוק והתחביר

אין דרך להפריז בחשיבות של שמירה על כללי הדקדוק והתחביר. לא מעט כותבים נוטים שלא לשלב סימני פיסוק במקומות הנכונים, לקטוע משפטים כך שלא יהיה להם מבנה תחבירי תקין, לשגות בהתאמת הנושא לנשוא מבחינת המין והמספר, וגם לעשות שימוש בשפה שהיא לא מכבדת ולא רשמית. חבל. אלו בדיוק אבני הבניין שאמורות לשמש אותנו בכתיבה נכונה של ברכה. זיכרו להקפיד על כללי הלשון והשפה העברית וכך תוכלו, עוד טרם השלמתם את כתיבת הברכה, לשדרג באופן משמעותי את איכות התוצר שתוציאו תחת ידיכם.

 

הקפידו על שילוב נכון של סימני הפיסוק

 

תופעה מצערת נוספת היא היעדר הקפדה על שילוב סימני הפיסוק במקומות המיועדים להם. סימני הפיסוק כמו פסיק ונקודה צריכים להגיע בסמיכות למילה הקודמת להם, ואחריהם צריך לשלב את תו הרווח, שיפריד בין סימן הפיסוק למילה העוקבת. זיכרו זאת ותוכלו להעצים את חווית הקריאה של החוגגים להם אתם מייעדים את הברכה.

 

השתמשו בכלים טכנולוגיים שיקלו עליכם את משימת כתיבת הברכה

ברשת האינטרנט קיימים לא מעט שירותים מבוססי שרתים, אשר מציעים לכם מגוון של אפשרויות לשדרג את חויית הכתיבה שלכם. האתר מילוג יכול לסייע לכם למצוא מילים מתחרזות ביתר קלות, וכמו כן יוכל לאפשר לכם לחפש ולמצוא מילים נרדפות. השירות copyscape יאפשר לכם להעלות תוכן לאתר ולראות היכן קיים תוכן זהה באתרים אחרים. כך תוכלו למצוא מקומות אחרים שבהם מנוהל תוכן דומה לזה שאתם כותבים ולקבל מהם השראה.

 

איך למצוא רעיון טוב לברכה

אחרי שגמלה בליבכם ההחלטה לכתוב את הברכה בעצמכם, ואחרי שקראתם את העצות הקודמות והחלטתם ליישר קו עם כללי השפה העברית, מגיע המאני טיים: מציאת רעיון לברכה. זה המקום לציין כי לא כל הברכות, כמובן, תהיינה דומות. דברי ברכה תלויים לרוב בסיטואציה שבהם הם נשמעים. ברכה לחתונה של זוג חברים קרוב אינה דומה בכליים ובדרישות לברכה מכבדת שנכתבת עבור מנהל שפורש אחרי שנים לא מעטות בארגון. לכן, יש צורך, כמובן, להחליט טרם כתיבת דברי הברכה, האם הם מיועדים לבדר את הקהל ולהצחיק אותו, או שמא לרגש ולעורר מחשבה, האם להוקיר אדם שפעל רבות או להקניט אדם שלא הספיק לעשות זאת. בכל מקרה שלא יהיה עליכם להבין מהי הסיטואציה שבה תימצאו בזמן הקראת הברכה לפני שאתם מחליטים על הרעיון המרכזי שתשלבו בה. למשל, ברכה לגיל 40 איננה דומה כלל ועיקר לברכה המיועדת לגיל 70. לא בשפה, לא בסגנון, לא בהרכב הקהל ועוד. עליכם יהיה לקחת זאת בחשבון כשאתם נפנים לעבודת הכתיבה. הוא הדין גם לגבי ברכה לגיל 50.

 

כדי למצוא רעיונות טובים חייבים לצאת מן הקופסה. קיימות שיטות לא מעטות לשם כך. ראשית, נסו להפעיל את הדמיון. אתם נמצאים במהלך נסיעה ברכבת? מצוין. הסתכלו סביב. מה אתם רואים? הנוסף יכול להוות השראה לברכה טובה, ולא פחות מזה, גם האנשים סביבכם יכולים להוות מקור טוב לרעיונות מצוינים. שנית, גילשו לאתרים שונים ונסו לדלות באמצעותם רעיונות. אתם לא חייבים להשתמש באותו פורמט ובאותו רעיון במדויק. רק לשאוב רעיונות טובים ולעדכן אותם כרצונכם. שלישית, נסו להתייעץ עם חברים ואנשים קרובים. נסו לחשוב מה מאפיין את האדם שעבורו אתם מיידעים את הברכה. שלבו אלמנטים אקטואליים מחיי היום יום. תופתעו עד כמה המוח יכול להיות יצירתי כאשר דוחקים בו לבצע משימה בזמן קצר כל כך.

Bouquet

אילו סוגי ברכות קיימות?

כאשר אנחנו מתייחסים לסוגי ברכות שונים, אין אנו מנסים להבדיל בין ברכות המיועדות לחגיגת יום הולדת וכאלו המיועדות לבר מצווה. ברכות נבדלות בינן לסוגים שונים בהתייחס לאופי הכתיבה של הברכה.  הסוג הנפוץ ביותר של ברכות הוא הסוג המכבד. בברכות מעין אלה נשתמש באירועים רשמיים או כאשר מידת ההיכרות שלנו עם מציין האירוע היא מועטה. אל מולן ניצבות הברכות האישיות, אשר בחלקן תהיינה נוגות ועצובות ובחלקן תהיינה מצחיקות ושנונות. בכל מקרה, ברור לכל כי את הברכה צריך להתאים הכותב לסיטואציה, לאירוע ולנסיבות שבהן הוא נמצא. דוגמה טובה למשתנה שיכול להשפיע על תוכן הברכה הוא איכות ההגברה באולם. אם מדובר בהגברה איכתית באולם עם אקוסטיקה מתאימה, הרי שיהיה מקום לברכה ארוכה ומפורטת. בתנאים פחות טובים חשוב יהיה לעשות שימוש בברכה קצרה וקולעת, כזאת שלא תגרום להרגשת נטל מצד קהל המאזינים.

 

כמה עולה ברכה בהתאמה אישית?

 

ואולי, דווקא סיבכתי אתכם. אולי הבנתם שלמצוא רעיון טוב לברכה, ולהקפיד על כללי התחביר והלשון, לשמור על שפה נקיה וגבוהה ולהתאים את הברכה לאירוע החיים שאליו היא מיועדת, זוהי משימה קשה וסבוכה. ונניח לרגע, שכבר קיבלתם החלטה על פניה לכותב ברכות מקצועי שישלים עבורכם את המשימה על הצד הטוב ביותר. כמה אמורה לעלות ברכה כזאת?

 

ובכן, נכון לשנת 2019, מחיר ברכות בהתאמה אישית, עד כמה שניתן לומר שהמחירים ברשת הם אחידים, הוא כ- 350 ₪ לברכה איכותית ומקורית. יקר, נכון? ובכן מי שמתעתד להופיע באירוע מלא חשיבות, ולהקריא מילים מרגשות, מוכן, במקרים מסוימים לשלם את המחיר הזה. כאשר אדם כזה לא מוכן לשלם מאות שקלים עבור ברכה אחת, אני באופן אישי הייתי מפנה אותו לאתר הברכות השלם, שם יוכל לבחור מבין מאות רבות של ברכות שכבר נכתבו, בחינם וללא כל עלות. עם זאת, לעיתים קיים הצורך בהתאמה אישית של ברכה כזו או אחרת. ואז, ייתכן שכותב הברכה יהיה מעוניין בתגמול כספי. זה הזמן יהיה להכיר את מחירון הברכות באתר.

bottom of page