top of page

כיצד בוחרים בית מזוזה?

תשמישי קדושה קיבלו במדינת ישראל ערך לאומי. נערים רבים מניחים תפילין ועולים לתורה בתקופת בר המצווה שלהם, וכמעט בכל כניסה לבית, משרד או חנות במדינת ישראל נוכל למצוא את המזוזה המסורתית מונחת על משקוף הדלת. מזוזה זו היא בעלת קלף מיוחד שנעשה מבהמה טהורה ובה כתובים פרשיות מספר תורה שכתב סופר סת"ם. את המזוזה נהגו לכבד ולהכניס לתוך בית המכונה "בית מזוזה". את המזוזה נוהגים לנשק בשעת כניסה ויציאה מהחדר.


מזוזה ובית מזוזה – מה ההבדל?


משמעות המילה "מזוזה" מכוונת למגילת הקלף עצמה. כיום, רבים סבורים כי המילה "מזוזה" באה לתאר את התיבה הדקורטיבית שבה מאוחסנת המגילה, המכונה על פי האמת "בית מזוזה". צריך לדעת ולזכור שהקדושה של המזוזה אינה נמצאת במעטפת העיצובית של בית המזוזה, אלא בתוכן הנמצא בתוכה הכתוב על גבי הקלף הכשר. עיקר תפקידו של בית המזוזה הוא, להגן על הקלף מפני פגעי מזג אוויר.


בעניין בית המזוזה כדאי לציין עובדה חשובה. יש סופרים המושחים את קלף המזוזה בסיד כדי להקל על כתיבת הפרשיות. על פי ההלכה מזוזה כזו כשרה, אך צריך לדעת שמזוזות כאלו רגישות הרבה יותר לשינויים במזג האוויר, בלחות וכיוצא בזה. מזוזות כאלו, בדרך לא מחזיקות יותר משנה. מעבר לכך, ישנו תהליך טבעי של התבלות ולחות שמשפיעים על הקלף, שבעקבותיהם האותיות עלולות האותיות שבמזוזה לדהות או להיסדק. לכן, נהגו לבדוק את המזוזות פעם בשלוש שנים, ויש הבודקים פעם בשנה בפסח או בראש השנה.


מגוון בתי מזוזה


כיום ניתן למצוא דוגמאות רבות של בתי מזוזה המותקנים במבנים שונים, בין בכניסה לבית פרטי ובין בכניסה לבניין משרדים. כאמור, אין חובה הלכתית לשים בית מזוזה מסוים, אלא כל אדם רשאי לבחור את בית המזוזה הנאה והמתאים בעיניו; בין אם זה מבחינת גודל בית המזוזה, העיצוב שלו או כל פרמטר אחר. כמו כן, כל אחד רשאי גם לבחור את הצבע הנאה בעיניו לבית מזוזה. את הצבע, בדרך כלל בוחרים על-פי ההתאמה ביחס למשקוף הדלת והדלת עצמה.


ניתן לרכוש בתי מזוזות מסוגים שונים בכל חנות שמוכרת מוצרי יודאיקה, תשמישי קדושה וחפצים דתיים. כמו כן, בתי מזוזה למכירה אפשר למצוא בלא מעט רשתות וחנויות שמוכרות ציוד לבית. כתיבת המזוזה והתקנתה בפתח הבית או החדר כרוכה בהלכות. כמובן שאין להשוות בין פרטי ההלכות הרבים שקיימים בכתיבה לעומת התקנת המזוזה, אך מכל מקום יש לדעת שגם תהליך התקנה כרוך בכללים מסוימים. עם זאת, כפי שציינו לעיל, את בית המזוזה עצמו אנחנו יכולים לבחור על פי רצוננו, ובהתאם למה שנראה לנו מתאים וראוי.


השלבים לבחירת בית מזוזה


מגוון רחב של מזוזות יפות קיים בשוק לרוב. עם זאת, לא כל מזוזה יפה בהכרח תשתלב היטב במקום בו אתם מתכננים להתקינה. על כן, ראשית נצטרך לבחון איזה בית מזוזה יכול להשתלב בעיצוב של המבנה, מה יכול להתאים לעיצוב של הכניסה למבנה, בין אם זה על פי המשקופים ובין אם זה על פי הדלת שמותקנת במקום.


את בית המזוזה נבחר בהתאם לגודל שאנחנו מחפשים. בדרך כלל הגודל די דומה וסטנדרטי, אך ניתן למצוא גם בתי מזוזה גדולים ורחבים יותר בהתאם לצורך. המגוון בתחום זה הוא רחב כך שנוכל למצוא בתי מזוזה צנועים ופשוטים לצד בתי מזוזה יוקרתיים וראוותניים. בתי מזוזה אלה יכללו אלמנטים כאלה שיהפכו אותם לבולטים לעין.


יש לציין שאין חובה להתקין את אותם בתי מזוזה בכל מקום במבנה. בדלתות הכניסה תוכלו להתקין בתי מזוזה מסוג יקר ונאה במיוחד, בעוד שבשאר החדרים תוכלו להתקין בתי מזוזה פשוטים וצנועים יותר.


6 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

ברכה לחברה שעוברת דירה

חגיגת יום הולדת עגול שמשולבת במעבר דירה, היא הזדמנות מצויינת, נהדרת ונדירה, להתבונן על השיפור במצבך לעומת השנה הקודמת (כן, אפילו אם הדירה עדיין לא לגמרי מדוגמת). נכון, צריך לדאוג לטיח, לצבע ולקרוא לטכ

ברכה לאבא בן 70

לפני שבעים שנים בדיוק, במסגרת אמנת השירות, החליט בורא עולם שהוא מעוניין לקיים תחרות. הוא כינס את כל התכונות הטובות והכריח אותן להילחם, מי מהן תהיה הדומיננטית ביותר אצל פעוט בשם מנחם. ראשונה הגיעה תכונ

ברכה לחבר בן 70

גדעון היקר, צברתי ניסיון מעשי בכתיבה של למעלה מאלפיים ברכות, נתקלתי בדרך בשלוש מאות עשרים ושבעה סוגי אנשים לפחות, המשותף לכולם היה ברור: כולם אוהבים לעזור לאחרים, כולם התברכו ביכולת נתינה, כולם מסוגלי

Comments


bottom of page